کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

عصر روز دوشنبه، نشست "سوء تفاهم بزرگ" در حالی از سوی بسیج دانشجویی دانشکده فنی دانشگاه تهران در این دانشگاه برگزار شد که از 2 روز قبل و به موازات انتشار خبر برگزاری این مراسم، در اطلاعیه‌های متعددی در سطح دانشگاه، دانشجویان به اخلال در نظم این مراسم از طریق تجمع و سردادن شعارهایی به نفع آنچه که جنبش سبز می‌خواندند، دعوت شدند.

صفار هرندی در ابتدای سخنان خود در واکنش به هیاهوی حامیان موسوی گفت: این کار عادت تاریخی دوستان شما است و حتی به یاد داریم که شما،‌خاتمی محبوب خود را نیز در همین دانشگاه هو کردید. البته این کار زمانی آغاز شد که خاتمی به انحراف اصلاحات اشاره کرد.

تبعیت از رای 24 میلیونی کودتاست یا 13 میلیون؟

اگر نقش دولت نهم فقط همین باشد که این امیدواری را برای موسوی ایجاد کرده که در سال 88 نیز می‌تواند از گفتمان انقلاب استفاده کند، باید به آن دست مریزاد گفت.

وی با انتقاد از شعارهایی که 24 میلیون رای‌دهنده به احمدی‌نژاد را فریب‌خورده می‌خواند،‌ تصریح کرد: من پیشنهاد می‌کنم دوستان بسیج با هزینه‌ شخصی بنده زمینه مسافرت این دوستان به مناطقی در جنوب کرمان را فراهم کنند تا اینها نیز تفاوت دولت نهم را با دولت‌های قبلی درک کنند.

صفارهرندی خطاب به هواداران موسوی گفت: شما با این اقداماتتان کار موسوی را سخت نکنید چون اکنون خودش به دنبال فردی می‌گردد که از این بن‌بست خارج شود پس شما به او کمک کنید تا این فضاحت را جمع کند.

به گزارش رجانیوز، برگزارکنندگان این مراسم نیز گویا با آگاهی از همین برنامه اخلال، در ابتدای برنامه تریبون آزادی تدارک دیده بودند تا افراد نختلف بتوانند قبل از هرگونه بی‌نظمی آزادانه نظرات خود را بیان کنند.

با این حال، جمعی از دانشجویان هوادار موسوی که گویا به بی‌قانونی عادت کرده‌اند، حتی در بین برگزاری این تریبون نیز نتوانستند به‌صورت آرام، نظرات طرف مقابل را بشنوند و خود نیز چنانچه استدلالی دارند، بیان کنند.

برخی دانشجویان انجمن اسلامی این دانشکده از روز قبل مطالبی را بر روی تابلوی برد انجمن خود علیه سخنرانان این نشست از جمله محمدحسین صفار هرندی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت نهم نصب کرده بودند.

 


بنا بر گزارش ایرنا، نشست بسیج دانشجویی مصادف با برنامه اعلام شده ساعت13 با پخش سرود جمهوری اسلامی آغاز شد. درحالی که تعدادی از حاضران که مچ بند، تسبیح و پارچه های سبز به دست داشتند، برخلاف سایر دانشجویان ترجیح دادند به احترام این سرود بلند نشوند.

*توزیع مچ‌بندها و پارچه های سبز رنگ در زمان قرائت قرآن کریم ادامه داشت.

*تذکرهای مداوم مجری برنامه برای رعایت نظم نشست بارها با "هو" کردن این افراد و اعتراض های آنان مواجه شد.
تریبون آزاد، نخستین بخش از این نشست بود که طی آن چهار نفر به عنوان منتقد دولت و 2 نفر به عنوان موافق دولت نظرات خود را بیان کردند.

*پویا امرالهی صاحب امتیاز نشریه دانشجویی 88 با اعلام اینکه "جوانان اصلاح طلب می خواهند روز هشتم آبان ماه را روزه سیاسی بگیرند،" به انتقاد از فعالیت های دولت نهم پرداخت.

وی با بیان اینکه قبول دارم اتفاقات پس از انتخابات برنامه ریزی شده بود، افرادی همچون میردامادی ،تاج زاده و نبوی را به عنوان "خط امامی" لقب داد و گفت: گروه‌هایی می خواهند محسن سازگارا را نماد جنبش سبز معرفی کنند، در حالی که اینچنین نیست.

وی با "اقلیت خواندن" طیف متبوع خود اظهار داشت: باید تریبونی در صدا و سیما به آنان اختصاص داده شود.

گفته های امرالهی در حالی اظهار می شد که صدای سوت و کف موافقان وی با "هو" کردن مخالفان او همراه بود به طوری که مجری تذکر داد دانشگاه را با استادیوم اشتباه نگیرید که این حرف مجری با واکنش برخی دانشجویان همراه شد.

* امیرحسین ثابتی مسئول بسیج دانشجویی دانشکده حقوق دانشگاه تهران با بیان اینکه کسانی که در خیابان می ریزند این جا هم سوت و کف می زنند، به افراد مخل نظم جلسه گفت: ما جامعه مدنی را با حرکات شما شناخته ایم.

ثابتی اقدام میر حسین موسوی را در اعلام برنده شدن در انتخابات پیش از پایان رای گیری، "دیکتاتوری اقلیت" خواند و ادامه داد: چرا کسی باید دارای مصونیت آهنین باشد و چرا فردی مانند مهدی هاشمی باید در لبنان باشد و به کشور برنگردد؟ اگر او بی گناه است باید از خود دفاع کند.

وی همچنین با اشاره به ادعای شکنجه شدن حجاریان برای اعتراف کردن گفت: چرا الان که حجاریان آزاد شده است، حرف خود را پس نمی گیرد؟ دیکتاتوری یعنی اینکه حجاریان به نتیجه ای می رسد اما شما قبول نمی کنید. سخنان ثابتی با "هو" کشیدن افراد منتقد دولت همراه شد.

* روزبهان امیری دیگر منتقد دولت بود که با بیان اینکه هواداران جنبش سبز به دنبال اغتشاش نیستند، ایجاد فضای آرام را سبب طرح دیدگاه‌های این گروه خواند.

امیری همچنین به ذکر گفته یکی از افرادی پرداخت که گویا با حجاریان ملاقاتی داشته است. وی بدون اینکه نامی از فرد مورد نظر ببرد، اظهار داشت: آن فرد از حجاریان پرسیده است شنیده ایم از شورای مرکزی حزب مشارکت استعفا دادید؟ که حجاریان با خنده پاسخ می دهد می خواهم عضو شورای مرکزی سازمان شوم!

*سخنگوی بعدی اشتری با اشاره به هیاهوهای منتقدان حاضر در جلسه گفت: خاتمی موقع تحویل دادن ریاست جمهوری گفته بود که با این جماعت نمی توان به جامعه مدنی رسید که وضع موجود نیز این را ثابت می کند.
وی در پاسخ به صحبت های باقری درباره موج سبز گفت: مردم نباید در خیابان می ریختند بلکه نماینده آنان می توانست به دنبال خواست آنان برود.

هنگامی که اشتری به حمایت حسنعلی منتظری از موسوی و جریان طرد شدن او از سوی امام خمینی اشاره داشت، تعدادی از دانشجویان که مچ بند های سبز رنگ به دست داشتند، شروع به فحاشی کردند که مجری برنامه قصد داشت برای حفظ نظم این افراد را به بیرون سالن راهنمایی کند اما سایر طرفداران موسوی با فریادهای "دروغگو و دیکتاتور" قصد اخلال در جلسه و ترک محل را داشتند اما در بین آنان نیز دودستگی رخ داد که برخی می خواستند در جلسه بمانند.

* قسمت دوم این برنامه در حالی آغاز شد که ناصر قره‌باغی کارشناس مسائل سیاسی در میان شعارهای طیف‌های مختلف حاضر در سالن به بالای جایگاه رفت و به مسئله بازخوانی انتخابات و پاسخ به دروغ تقلب پرداخت.

* در حالی که قره‌باغی به شبهه‌های وارد بر انتخابات که از سوی موسوی و حامیان او مطرح شده بود پاسخ می‌داد، حامیان موسوی با هیاهو و سوت و کف قصد داشتند مانع از رسیدن صدای وی به دانشجویان حاضر در جلسه شوند. قره‌باغی در پاسخ به هیاهوی این عده گفت: امروز خوشحالم که در جبهه انبیا و امیرالمومنین قرار گرفته‌ام چون آنها نیز از سوی مخالفان هو می‌شدند.

* قره‌باغی در بخش دیگری از سخنان خود در خصوص شعار "یاحسین، میرحسین " حامیان موسوی گفت شاه و پهلوی نیز از حسین (ع) دم می‌زدند اما خدا نکند که حسین گفتن شما مانند پهلوی باشد.

* دشتبانی از اعضای سابق شورای مرکزی انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران، کارمند جهاد دانشگاهی و از حامیان موسوی که به عنوان عوامل اصلی هیاهوکنندگان در سالن حاضر بود، در بین سخنان قره‌باغی به مقابل جایگاه رفته و همواره اعتراضاتی را نسبت به سخنان او اعلام می‌کرد که سرانجام به ایجاد درگیری در سالن و برهم خوردن نظم برنامه شد.

* بخش پایانی برنامه که به سخنرانی صفارهرندی اختصاص داشت در حالی آغاز شد که حامیان موسوی با شعارهای مختلف فضای سالن را متشنج کرده بودند و هر طیفی شعار مد نظر خود را در پاسخ به جناح مقابل فریاد می‌زد.

* صفار هرندی در ابتدای سخنان خود در واکنش به هیاهوی حامیان موسوی گفت: این کار عادت تاریخی دوستان شما است و حتی به یاد داریم که شما،‌خاتمی محبوب خود را نیز در همین دانشگاه هو کردید. البته این کار زمانی آغاز شد که خاتمی به انحراف اصلاحات اشاره کرد.

* جریانات افراطی حاضر در سالن در تمام طول سخنرانی صفارهرندی با سردادن شعارهای علیه دولت مانع از برگزاری جلسه بر اساس روند عادی می شدند و حتی در برخی مواقع اهانت‌هایی را نیز به سخنران برنامه انجام می‌دادند. زمانی که این جریانات شعار "مرگ بر تو " را خطاب به صفارهرندی فریاد زدند وی در پاسخ به آنها گفت ما که قابل این شعارهای شما نیستیم.

* در ادامه برنامه زمانی که صفار هرندی از تلاش موسوی برای پایان فضاحت‌های موجود سخن می‌گفت، یکی از حامیان لنگه‌کفشی را به سوی جایگاه برنامه پرت کرد که در بین راه بر سر دانشجویان دختر بسیجی فرود آمد. البته صفار نیز درواکنش به این حرکت در حالی که لبخند به لب داشت؛ گفت: لطف کنید و علامت مدنیت را به سوی ما پرت نکنید.

* در این هنگام دانشجویان لنگه کفش پرت شده را بروی جایگاه برده و تحویل صفار دادند و او نیز در حالی که لنگه‌کفش را در دستان خود گرفته بود، گفت صاحب این کفش بعد از جلسه بیاید و کفشش را تحویل بگیرد. البته دانشجویان بسیجی درهمین زمان شعار "آزادی اندیشه، با لنگه‌کفش نمی‌شه " را در سالن فریاد زدند.

 

وی در ادامه وقتی با شعارهای طرفداران موسوی روبه رو شد، گفت: من هم در یک دوره ای نسبت به موسوی همین احساس را داشتم‌، و عده ای هم در این انتخابات به همین دلیل به سراغ موسوی رفتند ولی متاسفانه موسوی با اعمالش این اندیشه هایی که نسبت به او وجود داشت را زیر سوال برد.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: کسی مشکلی با خط امام ندارد، امروز مشکل بر سر مصادیق است، ‌همه می‌گویند که خط امام خوب است اما شما که دم از خط امام می‌زنید چرا در مقابل مهاجرانی که همین چند روز پیش علیه امام موضع‌گیری کرده بود، اعتراضی نمی‌کنید.

صفارهرندی در پاسخ به شعار تعدادی دیگر که دولت فعلی را دولت کودتا می‌نامیدند، گفت: تبعیت از رای 24 میلیونی کودتا است یا 13 میلیون؟

وی گفت: سوال اصلی این است که چرا موسوی علیرغم تمام دعوت‌های مکرر در دوره‌های قبلی در انتخابات شرکت نمی‌کرد اما در این دوره حاضر شد به عرصه وارد شود.

وی افزود: موسوی خودش جواب این سوال را داده و در دوره‌های قبل اعلام کرده بود که در شرایطی که جامعه پذیرش این جریان را ندارد، من چرا وارد شوم، اما شاهدیم که موسوی در سال 87 علیرغم این نظر وارد عرصه انتخابات شد و کاندیداتوری خود را پذیرفت.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه موسوی قبلا اعلام کرده بود که تمام دوستان من در دهه 60 تجدید نظرطلب شده‌اند، گفت: با توجه به این موارد این بار موسوی احساس کرد که شرایط برای تجدید یک دولت انقلابی مساعد شده است که احمدی‌نژاد این شرایط را فراهم کرده بود.

صفارهرندی گفت: به نظر بنده موسوی فریب خورد، در ایام انتخابات موسوی دید که مردم با شعارهای انقلابی همراه شده‌اند و در این شرایط حس کرد اداره کشور با انگیزه‌های انقلابی ممکن است و به همین دلیل در انتخابات حاضر شد.
وی افزود: در ابتدا موسوی بدون مشارکت و مجاهدین وارد رقابت‌های انتخاباتی شده بود، بعد از چند سفر انتخاباتی و زمانی که دید کسی با وی همراه نشده است، اعضای مشارکت به وی گفتند که احمدی‌نژاد نسخه اصلی انقلابی‌گری در شرایط کنونی است و شما نسخه بدلی هستید که مردم به آن اعتنا نمی‌کنند.

صفارهرندی افزود: اگر نقش دولت نهم فقط همین باشد که این امیدواری را برای موسوی ایجاد کرده که در سال 88 نیز می‌تواند از گفتمان انقلاب استفاده کند، باید به آن دست مریزاد گفت.

صفارهرندی در ادامه قسمتی از نامه کروبی خطاب به منتظری را بیان کرد و گفت: کروبی در این نامه به منتظری در خصوص نفوذ عناصر لیبرال مانند نهضت آزادی در میان اطرافیانش هشدار داده بود و از او انتقاد کرده بود.

وی با انتقاد از شعارهایی که 24 میلیون رای‌دهنده به احمدی‌نژاد را فریب‌خورده می‌خواند،‌ تصریح کرد: من پیشنهاد می‌کنم دوستان بسیج با هزینه‌ شخصی بنده زمینه مسافرت این دوستان به مناطقی در جنوب کرمان را فراهم کنند تا اینها نیز تفاوت دولت نهم را با دولت‌های قبلی درک کنند.

صفارهرندی در خصوص شایعاتی که پیرامون تعداد کشته‌شدگان حوادث اخیر وجود دارد گفت: از میان نزدیک به 40 نفر کشته شدگان حوادث اخیر 10 نفر بسیجی بودند،20 نفر دیگر مردم مظلومی بودند که گرفتار حادثه‌سازی فتنه‌انگیزان شدند و 10 نفر باقیمانده نیز افرادی هستند که معلوم نشده به دست چه کسانی کشته شده‌اند.

وی تاکید کرد: اما من اینجا می‌گویم که در این حوادث بسیجی‌ها مقتول صحنه بودند و شما باید به دنبال قاتل باشید.

وی تصریح کرد: در اوایل دهه 80 کار یه جایی رسید که همه به این نتیجه رسیدند که باید از شر اصلاحات راحت شوند.

صفارهرندی با بیان اینکه از سال 82 اصلاح‌طلبان در تمام انتخابات‌ها شکست خورده‌اند، افزود: میانگین مشارکت مردمی در سال‌های اخیر نسبت به گذشته بالا رفته و رکورد مشارکت نیز توسط دولتی شکسته شده است که مخالفان به آن اتهام کنار گذاشتن رای مردم را می‌زدند.

وی اظهار داشت: در انتخابات سال 76 بعد از اعلام نتایج، رقیب شکست خورده نتیجه انتخابات را قبول کرد و به فرد پیروز تبریک گفت اما در سال 88 این اتفاق نیفتاد و جناح رقیب شکست خود را قبول نکرد.

صفارهرندی خطاب به هواداران موسوی گفت: شما با این اقداماتتان کار موسوی را سخت نکنید چون اکنون خودش به دنبال فردی می‌گردد که از این بن‌بست خارج شود پس شما به او کمک کنید تا این فضاحت را جمع کند.

وزیر سابق فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: امروز برخی ریش‌سفیدان نیز که برای حل مشکل به میدان آمده‌اند، به دنبال نجات موسوی هستند.

وی با بیان اینکه من بین نسل جوان دانشجو و تحریک‌کنندگان آنها تفاوت قائل می‌شوم ادامه داد: نسل جوان شرف دارد به کسانی که ذهن جوان را از آلودگی پر می‌کنند و خودشان آلوده هستند. ما با شما دانشجویان سرانجام روزی توافق خواهیم کرد اما هرگز با تحریک‌کنندگان شما کنار نمی‌آییم.

وی شعار "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران " را ایستادن در برابر امام دانست و تاکید کرد: شما دانشجویان نباید زیر بار ذلت کسانی که شعار روز قدس را عوض کردند و اکنون نیز تلاش می‌کنند شعار 13 آبان را تغییر دهند، بروید.

صفارهرندی همچنین در خصوص شعار مرگ بر دیکتاتور، اظهار داشت: سوال ما این است که طرفداران آمریکا در دنیا چه کسانی را دیکتاتور می‌دانند؟، کاملا مشخص است که هر کسی که در مقابل آمریکا بایستد حتی اگر از جانب مردم انتخاب شده باشد از طرف حامیان آمریکا لقب دیکتاتور را می‌گیرد.

وی افزود: در آمریکا که بوش با اختلاف اندکی به عنوان رئیس‌جمهور انتخاب می‌شود کسی او را دیکتاتور نمی‌نامد اما در ایران برخی اختلاف 11 میلیونی آرا را نادیده می‌گیرد که باید گوش و چشم خود را در مقابل این بدیهیات باز کنند.

وی در ادامه گفت: شما باید پاسخگوی دوستان خودتان باشید که شما را متهم به بی‌دینی می‌کنند خوب است که بدانید عزت‌الله سحابی و بهاءالدین خرمشاهی هر دو اظهارات و مطالب سروش را شرک‌آمیز خوانده‌اند،‌اما عبدالکریم سروش مرجع فکری تیم حامی کروبی در انتخابات اخیر بود.

صفارهرندی در ادامه با اشاره به شعارهایی در خصوص شهدای بزرگواری مانند همت و باکری افزود: این شهدا اسطوره‌های مقاومت و جهاد در کشور بودند اما آیا سردار شوشتری که دیروز در راه اسلام شهید شد، همرزم باکری و همت نبود؟ باید مراقب باشید که با برخی شعارها همرزمان کنونی باکری و همت را به دشمنان لو ندهید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: آدرس پول نفت را نیز باید در دهه‌های 70،در دولت‌های گذشته و سوابق پتروپارس دنبال کنید اما ای کاش این پرونده باز نمی شد تا آبروی کشور در مقابل بیگانگان ریخته شود.

 

متن کامل خبر: سخنرانی صفارهرندی در میان لنگه کفش‌پرانی و فحاشی هوادران موسوی

نوشته شده در تاريخ پنجشنبه ۳٠ مهر ۱۳۸۸ توسط مهدی | پيام ها ()