کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

پیشتر پستی رو با عنوان "انتخابات عادلانه یا نظرسنجی ناعادلانه!" در مورد نظرسنجی اینترنتی cnn گذاشته بودم که به لزوم معتبر بودن جامعه هدف در اعتبار نتیجه یک نطرسنجی اشاره کردم. اما اخیر در خبرگزاری فارس خبری با عنوان "83 درصد ایرانیان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری اعتماد دارند" برخورد کردم که این نظرسنجی توسط مرکز نظرسنجی world public opinion انجام شده. بخشی از نتایج این نظرسنجی بصورت زیر بوده:

"... 83 درصد ایرانیان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری ایران که به انتخاب مجدد "محمود احمدی‌نژاد " منتهی شد، اعتماد دارند البته 62 درصد اعلام کردند که اطمینان بسیار زیادی به نتایج اعلام شده دارند.
نظرسنجی این مرکز از یکهزار و 3 شهروند ایرانی صورت پذیرفته است.
ورلد پابلیک آپینیون مدعی است که در این نظر سنجی 63درصد پاسخ دهندگان خواستار از سرگرفته شدن روابط دیپلماتیک با آمریکا شده‌اند. از این تعداد 18درصد از برقرار مجدد رابطه با آمریکا به شدت حمایت کردند و 27درصد نیز مخالفت خود را برای برقراری ارتباط با آمریکا اعلام کردند.

..."

نکته ای که می خوام بگم اینه که همانطور که گفتم ملاک درستی یک نظرسنجی انتخاب مناسب جامعه هدف هست. به این معنی که اولا تعداد افراد به اندازه کافی باشه ثانیا پراکندگی افراد در مجموعه به شکل خوبی باشه.

طبیعیه که هرچه تعداد افراد بیشتر باشه نتیجه نطرسنجی از اعتبار بیشتری برخوردار میشه به شرط اینکه این افراد در مناطق مختلف پراکنده باشند. البته این مطلب هم کاملا واضحه.

ضمنا برای هر کار آماری از جمله نظرسنجی "صحت" مورد بحث قرار نمیگیره بلکه "اعتبار" اون مهمه. (به دلیل اینکه در کار آماری قطعیت وجود نداره و نتیجه نمی تواند به عنوان یک نتیجه قطعی مورد استفاده باشد.) یعنی نمی توانیم بگوییم که این نظرسنجی صحیح است یا غلط. بلکه فقط می توانیم بگوییم که اعتبار این نظرسنجی کم یا زیاد است به معنی که به احتمال کم یا زیاد نتیجه نطرسنجی به آمار واقعی نزدیک است. اعتبار نظرسنجی هم با توجه به معیارهایی که گفته شد تعیین می شه.

اما با توجه به اینکه این نظرسنجی توسط یک موسسه نظرسنجی انجام شده که می دونه چطور اعتبار نظرسنجی های خودش در سطح بالا نگه داره به احتمال زیاد به نظر واقعی جامعه نزدیکه.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱ مهر ۱۳۸۸ توسط مهدی | پيام ها ()