کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری عصر روز دوشنبه خود با خبرنگاران رسانه‌های داخلی و خارجی با انتقاد از رفتارهای غرب در قبال ایران، شرایط جدید ایران برای مذاکرات آینده در موضوع هسته‌ای را اعلام کرد.

به گزارش رجانیوز، دکتر محمود احمدی‌نژاد با یادآوری اینکه پیش از نشست تهران، اوباما رئیس‌جمهور امریکا رسماً‌ از رئیس‌جمهور برزیل و نخست‌وزیر ترکیه درخواست ورود به این موضوع را کرده بود، گفت: برخی سعی داشتند از همان ابتدا القا کنند که طرف ایرانی حاضر به گفت‌وگو در فضای منطقی نیست.

وی در ادامه گفت: خروجی نشست تهران با آنچه که ادعا می‌کردند، مخالف بود و بیانیه تهران در فضایی منطقی و قانون‌مدار و در شرایطی که اوباما این فرآیند را از رئیس‌جمهور برزیل  و نخست وزیر ترکیه خواسته بود، تنظیم شد.

رئیس‌جمهور افزود: وقتی برای حل مشکلات حرف منطقی برای گفتن نداشتند، به جای استقبال از بیانیه تهران به سمت قطعنامه حرکت کردند و بعد از قطعنامه هم بلافاصله بیانیه دادند که می خواهیم گفت‌وگو کنیم اما اکنون شرایط تغییر کرده است.

وی با تأکید بر اینکه بیانیه تهران در جای خود محفوظ است و شرایط گفت‌وگو با 1+5 نیز عوض شده است، اظهار داشت: آن‌ها چماقی را بالا بردند تا به خیال خود در مذاکرات دست بالا را داشته باشند.

احمدی‌نژاد ادامه داد: پس از آنکه دیدند ایران در حال مذاکره است و منطق قوی تهران را در جریان نشست و بیانیه تهران دیدند و حرفی برای گفتن نداشتند، به نقطه تبعیض آلود شورای امنیت پناه بردند و قطعنامه دادند که دست بالا را داشته باشند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران خطاب به سران کشورهای زورگو تأکید کرد: چون بی‌اخلاقی کردید زمان مذاکرعه را تا آخر مرداد ماه عقب می اندازیم و این جریمه‌ای است که از آن درس بگیرید.

دکتر احمدی‌نژاد در تشریح شرایط جدید ایران برای مذاکره گفت: آن‌ها باید چند نظر خود را راجع به چند موضوع به‌وضوح برای ملت‌ها بیان کنند.

وی موضوع اول را "بمب اتمی رژیم صهیونیستی" دانست و گفت که باید صراحتاً‌ اعلام کنند که آیا با بمب اتمی رژیم صهیونیستی موافق هستند یا مخالف؟

رئیس شورای عالی امنیت ملی کشور ادامه داد: ما مذاکرات را بر مبنای نظر آنها تنظیم می‌کنیم و با کسانی که با بمب اتمی رژیم صهیونیستی موافق هستند یک‌طور و با مخالفان آن طور دیگری مذاکره می‌کنیم.

وی شرط دوم ایران را تببین این موضوع دانست که "آیا آن‌ها قصد دارند به مقررات ان‌پی‌تی بپیوندند یا خیر" و افزود: نشست پر سر و صدایی در نیویورک برگزار و مقررات اصلاح شد و به عنوان مقررات جهان شمول درآمد.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: آن‌ها باید صراحتاً اعلام کنند که آیا می‌خواهند از این مقررات تبعیت کنند یا نه، چرا که ما با کسانی که بخواهند از مقررات تبعیت کنند، یک جور و با افرادی که نخواهند گفت‌وگو کنند، طور دیگری گفت‌وگو می‌کنیم.

وی شرط سوم را توضیح این مسئله دانست که منظور طرف‌های مقابل از گفت‌وگو دوستی یا دشمنی است، چرا که با هر یک از این دو نوع برخورد، ایران به روش متفاوتی گفت‌وگو می‌کند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران تأکید کرد: ترکیب مذاکره کنندگان هم تغییر می کند.

وی با بیان اینکه پنج کشور دارای حق ناعادلانه وتو که کسی نمی تواند از آنها شکایت کند و خودشان هم شکایت می‌کنند و هم حکم صادر می کنند، گفت: چه کسی گفته فقط  1+5 باید مذاکره کند؟ دیگرانی هم هستند که باید در مذاکرات حاضر باشند.

رئیس‌جمهوری اسلامی ایران شرط چهارم را اعلام این موضوع از طرف مقابل دانست که آیا می خواهند از منطق استفاده کنند یا زور؟

وی افزود: تجربه قبلی نشان داده است که هر جا در منطق کم آوردند، سراغ زور رفته‌اند و ما با کسانی که با زور رفتار می‌‍کنند یک جور گفت‌وگو می‌کنیم و با افرادی که قانون و منطق را معیار قرار می‌دهند، یک جور دیگر.

دکتر احمدی‌نژاد تصریح کرد: دستور کار مذاکرات نیز موضوعات و دغدغه‌های مشترک جامعه بشری است که در بسته ایران هم به آن اشاره شده است.

نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ٩ تیر ۱۳۸٩ توسط مهدی | پيام ها ()