کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

متن کامل بیانیه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به قطعنامه ١٩٢٩ شورای امنیت

جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به قطعنامه 1929 شورای امنیت سازمان ملل بیانیه‌ای را به شرح زیر صادر کرد.
در 9 ژوئن 2010 قطعنامه 1929 شورای امنیت صادر شد. بر خلاف انتظار جامعه جهانی، این قطعنامه برای محکومیت حمله به کشتی آزادی که کمتر از 10 روز قبل از آن اتفاق افتاده بود و وضع مجازات علیه عاملان آن صادر نشد؛ بلکه جامعه جهانی شاهد بود ایالات متحده که رسماً خود را متعهد به حمایت از رژیم صهیونیستی می‌داند در پشتیبانی و حمایت از جنایت مزبور مانع اقدام شورای امنیت شد.
این قطعنامه همچنین پاسخی به سند نهایی اجلاس بازنگری NPT نبود که 15 روز قبل از آن 189 کشور در آن بر الزام رژیم صهیونیستی به پیوستن به NPT تأکید کرده بودند.
جامعه جهانی پیش از این نیز هیچ قطعنامه‌ای از شورای امنیت درباره چگونگی اشاعه سلاح‌های هسته‌ای به رژیم صهیونیستی ندیده بود و هیچ‌گاه شورای امنیت نخواسته است بررسی کند که چه کسانی سلاح هسته‌ای را در اختیار این رژیم قرار داده‌اند؟ چرا که برخی اعضا ثابت شورای امنیت خود متهمان اصلی این اشاعه هستند.
همچنین موضوع قطعنامه 1929 نگرانی درباره تولید، ساخت، تکثیر و آزمایش نسل جدید سلاح‌های هسته‌ای از سوی اعضای ثابت شورای امنیت نیست و در آن اشاره‌ای به 11 پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران در کنفرانس بازنگری NPT برای خلع سلاح و عدم اشاعه نشده است، پیشنهادهایی که استقبال جامعه جهانی را به دنبال داشت.
موضوع قطعنامه بر خلاف انتظار جامعه جهانی درباره فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اتهاماتی واهی است که نه تنها هیچ‌گاه ثابت نشده، بلکه در آخرین گزارش مدیرکل آژانس که تنها یک روز قبل از قطعنامه منتشر شد، برای بیست و دومین بار به صراحت تأکید شد این فعالیت‌ها هیچ‌گونه انحرافی از اهداف صلح‌آمیز نداشته است.
صادرکنندگان قطعنامه خود را در حالی در معرض قضاوت جامعه جهانی قرار دادند که جهان کمتر از یک ماه قبل از صدور قطعنامه شاهد بیانیه تهران بود که در آن به صراحت بر همکاری‌های صلح‌آمیز هسته‌ای و اجتناب از مقابله با حقوق ملت‌ها تأکید شده بود.
ایالات متحده آمریکا در حالی که ترکیه و برزیل را برای تعامل با تهران تشویق می‌کرد، یک ماه پس از صدور بیانیه تهران و استقبال جهانی از آن که در بیانیه 120 کشور عضو جنبش عدم تعهد بروز کرد، به مقابله با آن برخاست.
صدور قطعنامه 1929 در فضای بیانیه تهران و حمله به کشتی آزادی برای جامعه جهانی صحت دیدگا‌ه‌های جمهوری اسلامی ایران را اثبات کرد.
1- اثبات کرد شورای امنیت نمی‌تواند مرجع مناسبی برای تامین امنیت و حقوق ملت‌ها باشد و نشان داد مادام که ایالات متحده آمریکا رسماً خود را متعهد به امنیت رژیم صهیونیستی و حمایت از جنایات آن می‌داند، شورای امنیت قطعنامه‌ای در محکومیت جنایات رژیم صهیونیستی صادر نخواهد کرد.
2- اثبات کرد ایالات متحده آمریکا امروز بیش از همیشه با بی اعتباری و بحران اعتماد در جهان روبروست و شعار تغییر نیز نتوانست اعتبار از دست رفته دولت آمریکا را برگرداند. جامعه جهانی به روشنی شاهد بود رئیس جمهور این کشور بسان اسلاف خویش حاضر است با دروغ از اعتبار کشورهای دیگر هزینه کند. اظهارات رئیس جمهور برزیل و نخست‌وزیر ترکیه در تبیین رفتار غیرصادقانه رئیس جمهور آمریکا امروز در معرض قضاوت جامعه جهانی است.
3- اثبات کرد دولت ایالات متحده آمریکا به عنوان مجرم اصلی استفاده از سلاح‌ هسته‌ای و تکثیر، تولید و آزمایش آن، بزرگ‌ترین تهدید جامعه جهانی است که این تهدید بیش از همه متوجه امنیت شهروندان آن کشور است. رژیمی که قادر به مهار یک چاه نفت نیست، چگونه می‌تواند اعتماد جامعه جهانی را برای مهار زرادخانه‌های هسته‌ای خود که امنیت جهانی را به خطر می‌اندازد، فراهم سازد؟
4- اثبات کرد دولت آمریکا برای انحراف افکار عمومی از تهدیدهای واقعی که حاصل سیاست‌های غلط این رژیم در انباشت سلاح‌های هسته‌ای و حمایت از تروریسم دولتی است، سعی دارد با ساخت تهدیدهای فرضی و دروغین، توجه جامعه جهانی را از تهدیدهای واقعی منحرف کند.
5- اثبات کرد برخی دولت‌های انحصارطلب درصدد هستند سایر ملت‌ها را از فناوری صلح‌آمیز هسته‌ای و داشتن چرخه سوخت که از مصادیق بارز «حق توسعه»، «حق ملت‌ها نسبت به منابع طبیعی» و «حق تعیین سرنوشت ملت‌ها» است، محروم سازند.
اینک با استفاده از فرصتی که در افکار عمومی جهان برای اثبات دیدگاه‌های فوق به وجود آمده است، جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌کند:
1- ورود شورای امنیت به موضوع فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران غیرقانونی، بی اعتبار و بر خلاف نص صریح ماده 39 منشور و در مغایرت کامل با الزامات سازمانی و پادمانی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است و این شورا باید سریعاً نسبت به اتخاذ اقدامات جبرانی و رفع اشتباهات گذشته خود اقدام کند.
2- جمهوری اسلامی ایران به صراحت اعلام می‌کند هرگونه اقدام علیه منافع قانونی و مشروع ملت ایران متقابلاً پاسخ قانونی و اقدام مقتضی جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت.
3- ناکامی دولت آمریکا در به دست آوردن تمام آرای شورای امنیت علی‌رغم فشارهای غیرمعمول و تماس‌های رئیس جمهور این کشور و عدم همراهی جامعه جهانی با اراده برخی قدرت‌ها که در بیانیه جنبش عدم تعهد به نمایندگی از دو سوم کشورهای جهان مشهود است، گویای شروع دوران جدیدی از مناسبات جهانی برای تامین حقوق ملت‌ها برپایه عدالت و احترام است.
4- ما از اینکه هدف انسانی «انرژی صلح‌آمیز هسته‌ای برای همه، سلاح هسته‌ای برای هیچ‌کس» به فرصتی برای همکاری و همبستگی دولت‌های مستقل تبدیل شده است استقبال می‌کنیم و آن را پدیده مبارکی در دفاع از حقوق اساسی ملت‌ها می‌دانیم. از این رو اصرار دولت آمریکا را در ادامه مسیر غلط گذشته برای آنها پر هزینه، بی فایده و بن بست می‌دانیم که فقط موجب آن می‌شود پرده از چهره مناسبات ناعادلانه و غلط شورای امنیت برداشته شود و عزم ملت‌ها را برای ایجاد مناسباتی صحیح در صحنه بین‌المللی جدی‌تر کند.
5- جمهوری اسلامی ایران با تأکید مجدد بر مفاد بیانیه تهران آن را مبنایی شایسته برای همبستگی دولت‌های مستقل در مقابله با زیاده‌خواهی‌ها و تعامل بیشتر برای صلح، عدالت و سعادت می‌داند.

 

کلمات کلیدی: پاسخ ایرانی به قطعنامه ضدایرانی شورای امنیت، متن بیانیه جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به قطعنامه شورای امنیت

نوشته شده در تاريخ جمعه ٢۸ خرداد ۱۳۸٩ توسط مهدی | پيام ها ()