کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

شانزدهم خرداد 88

کروبی: در این دوره هاشمی از موسوی حمایت می‌کند
احمدی‌نژاد: برای زندان بنیاد شهید هم از امام اجازه داشتید؟

کروبی: دیگر صحبت از وحدت اصلاح طلبان نکنید

مهدی کروبی در ادامه برنامه های تبلیغات انتخاباتی در گفتگویی رادیویی گفت: «دیگر صحبت وحدت نکنید چرا که 4 نفر وارد عرصه انتخابات شده و آماده رقابت هستند، اشکالی هم وجود ندارد، اگر اشکالی هم باشد آن اشکال به آنهایی است که بعد وارد شدند لذا به کسی که زودتر آمده نمی‌گویند تو برو کنار کسی دیگر به جای تو آمده است!»

بازداشت حسن عباسی

جعفری وکیل حسن عباسی اعلام کرد: «حسن عباسی با حکم صادره از سوی شعبه 5 دادسرای نظامی و به دلیل سخنرانی 3 خرداد در دانشکده فنی دانشگاه تهران و با شکایت حسن روحانی بازداشت شد.»

عباسی در سوم خردادماه 88 به دانشکده فنی دانشگاه تهران آمده بود و با انتقاد از سیاست خارجی دولت اصلاحات و حسن روحانی، برای عدم تکرار گذشته از دانشجویان خواسته بود تا به احمدی نژاد رای دهند.


آیت ا... مکارم: دشمن قصد تنش در انتخابات را دارد

آیت ا... مکارم شیرازی گفت: «برخی شواهد نشان می‌دهد که دشمنان با تمام توان خود به میدان آمده‌اند تا با ایجاد تنش در فضای انتخاباتی به مقاصد نادرست خود دست یابند که امیدواریم مردم ما با هوشیاری خود این توطئه را خنثی کنند.»

ایشان با بیان این‌که مردم ما باید در انتخابات حضور پرشور و گسترده داشته باشند، گفت: «انتخابات باید خالی از تشنج و درگیری باشد و جوانان ما نباید در فضای به وجود آمده در برابر هم قرار گیرند.»

اعتراض دانشجویان دانشگاه آزاد به هزینه شدن بیت المال در ستاد موسوی

جمعی از دانشجویان دانشگاه آزاد با صدور بیانیه‌ای نسبت به هزینه کردن از اموال دانشگاه آزاد از سوی مسئولان این دانشگاه به نفع موسوی به شدت اعتراض کردند.

در قسمتی از این بیانیه آمده است: «اهدای 5000 هزار دستگاه لپ تاپ و مبلغ دومیلیارد تومان توسط آقای جاسبی به ستاد مهندس موسوی، نه از جیب مبارک آقای جاسبی و خانواده محترمشان، بلکه حاصل مکیدن شیره جان دانشجویان دانشگاه آزاد است. اما گله ما از آقای جاسبی امری مسبوق به سابقه است. تعجب ما از قبول اموال بیت‌المال توسط مهندس موسوی است. چرا که ایشان گفته بودند که نوشته ساده یک شهروند علاقمند به سرنوشت کشور در پشت شیشه‌ مغازه‌اش دلنشین‌ترین و موثرترین الگوی تبلیغاتی است»

رضایی: 3 کاندیدای دیگر نمی توانند مشکلات را حل کنند

محسن رضایی در ادامه سفرهای انتخاباتی خود به استان آذربایجان شرقی، در جمع اقشاری از مردم مراغه گفت:«اگر کاندیداها می‌توانستند مشکلات را برطرف کنند من کاندیدا نمی‌شدم از این رو مطمئنم که نمی‌توانند کشور را به درستی اداره کرده و انقلاب اقتصادی ایجاد کنند.»

ثمره: بعید نیست قصد اغتشاش داشته باشند

رییس ستاد هماهنگی حمایت‌های مردمی محمود احمدی‌نژاد گفت: «با توجه اینکه در هفته گذشته چندین بار افرادی به عنوان عاملان یکی از نامزدها به بعضی از ستادهای ما حمله کرده‌اند و زد و خوردهایی اتفاق افتاده است، بعید نیست که قصد ایجاد اغتشاش همچنان در دستور کار باقی باشد و در روزهای آینده فشارهای بیشتری از طریق ایجاد درگیری و جدال در خیابان‌ها و سایر موارد به وجود آید.»

ثمره هاشمی افزود: «توصیه ستاد هماهنگی حمایت‌های مردمی دکتر احمدی‌نژاد این است که کلیه کسانی که از طرفداران آقای احمدی نژاد هستند، خونسردی خود را در همه موارد حفظ کنند و مراقبت لازم را داشته باشند و در مواردی که احتمالاً پیش آید با مراجع مربوط ارتباط برقرار و از درگیری و برخورد به شدت پرهیز کنند.»

رضایی: نامه های محرمانه ام به امام را منتشر می کنم

محسن رضایی در گفت‌وگو با خبرنگاران محلی در یاسوج، با اظهار این مطلب که بیش از 500 نامه محرمانه به امام خمینی (ره) در دوران جنگ دارد، افزود: «قصد دارم این نامه‌ها را به مرور پس از انتخابات منتشر کنم.»

رضایی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا انتشار این نامه‌ها در شرایط فعلی نمی‌تواند آرای شما را افزایش دهد، تاکید کرد: «اعتقاد من این است که از اسرار جنگ برای جذب بیشتر آرا نباید سوء استفاده کرد.»

دانشجو: مگر در دوره های گذشته شورای نگهبان یک شورای نگهبان دیگر بود؟!

کامران دانشجو رئیس ستاد انتخابات کشور در نشست خبری خود با خبرنگاران با اشاره به روند تبلیغات کاندیداها گفت: «هجمه‌های بسیاری علیه مجریان انتخابات صورت گرفته اما برداشت ما این است که به طور حتم این موارد از طرف دشمنان بوده است، اما برخی متاسفانه در داخل کشور از سر غفلت همان مطالب را دنبال می‌کنند و هرچه ما در خصوص این موارد توضیح می‌دهیم این افراد به دنبال شنیدن حرفهای دوستان انقلاب نبوده و سخن دشمنان را مصداق قرار داده و بر اساس آن تحلیل می‌کنند. این افراد حرف‌هایی که ما مستند و با عدد و رقم ارائه می‌کنیم را نمی‌شنوند یا اینکه می‌شنوند و وقعی به آن نمی‌کنند اما حرفهایی که دشمن بدون استناد ارائه می‌کند را تکرار و تحلیل می‌کنند.»

وی افزود: «کمیته صیانت آرا یکی دیگر از هجمه‌هایی بود که علیه مجریان انتخابات صورت گرفت و ما اعلام کردیم که آنها می‌توانند درون ستاد خود کمیته‌های مختلفی را آزادانه داشته باشند اما پس از آن گفتند که ما مخالف صیانت از آرا هستیم در حالی که ما اعلام کردیم که از آن استقبال می کنیم اما این به آن معنا نیست در ستاد یک نامزد کمیته‌ای تشکیل شود و بخواهد از آرای همه نامزدها صیانت کند؛ چرا که تکلیف ما را به عنوان مجری قانون مشخص کرده است و قانون اعلام کرده است که صیانت از آرا وظیفه چه کسی است.»

رئیس ستاد انتخابات کشور با اشاره به شبهه همسویی مجریان انتخابات با شورای نگهبان که توسط دشمنان و برخی افراد در داخل آن هم از سر غفلت مطرح شده است، گفت: «برخی مطرح کرده‌اند که میان مجریان انتخابات و شورای نگهبان برای انتخابات یک همسویی وجود دارد که در انتخابات خلل ایجاد می کند و سوال این است که آیا در انتخابات ریاست جمهوری هفتم و هشتم مگر آقای بشارتی وزیر کشور و شورای نگهبان همین شورای نگهبان نبود؟ و روند این انتخابات را چه کسی تعیین می‌کند و شعبه‌های اخذ رای که رئیس جمهور دولت هفتم و هشتم تایید شد لابد از سوی یک شورای نگهبان دیگر بوده است.»

دانشجو با اشاره به یکی دیگر از این شبهه‌ها که در خصوص چاپ تعرفه‌ها مطرح شده است، اظهار داشت: «آنها شبهه وارد کردند که اگر ما 46 میلیون و 200 هزار نفر واجد رای داریم چرا 50 میلیون تعرفه چاپ شده است لذا شما قصد انجام کاری در انتخابات دارید اما ما پاسخ دادیم که علت این کار این است که ما همیشه و در همه دوره‌ها جمعیت شناور داشته‌ایم لذا مجبور هستیم پانزده تا بیست درصد تعرفه بیشتر چاپ کنیم و این در حالی است که خود آنهایی که به این امر شبهه وارد می‌کنند در انتخابات ریاست جمهوری 11 میلیون تعرفه بیش از میزان واجدین شرایط تعرفه چاپ کرده‌اند.»

وی در پایان ابراز امیدواری کرد که بتوان نتایج شمارش آرا را در ظرف 24 ساعت پس از پایان اخذ رای به اطلاع عموم رساند.

مناظره احمدی نژاد و کروبی

مناظره محمود احمدی نژاد و مهدی کروبی برگزار شد.

این مناظره نیز که پس از مناظره احمدی نژاد و موسوی پربیننده ترین مناظره تلوزیونی بود، در افزایش آرای رییس جمهور و هم چنین کاهش چشمگیر آرای کروبی نقش جدی داشت بگونه ای که پس از این مناظره شعارهای جدیدی در حمایت از احمدی نژاد همچون «دزدگیر 88» در میان توده های جامعه رواج یافت.

گزیده ای از سخنان احمدی نژاد و کروبی در این مناظره؛

کروبی:

به دستور شما 40 میلیارد تومان وام دادند به آقای محصولی؛ ما نمی‌توانیم اسم ببریم. باید یک کمیته تحقیق درست شود تا ببینیم صحبتهای آقای احمدی نژاد درست است یا نه و اگر درست بود با رشادت تمام می‌آیم و از مردم عذرخواهی می‌کنم.

من درباره این آمار و ارقامی که شما می‌دهید ادعای کارشناسی ندارم. ولی از همه کارشناسان که می‌پرسم اشکالات جدی دارند.

من علاوه بر اینکه با آقای هاشمی دوست و رفیق هستم باهم اختلاف نیز داریم به طوریکه دوره قبل در مقابل من ایستاد و امروز هم آقای موسوی را تایید می‌کند و من را تایید نمی‌کند.

شما به یکی از اجلاس عربی رفتید و در زیر عبارت خلیج عربی نشستید و عکس شما هم موجود است و ما حالا باید تو سر خود بزنیم و بگوییم که اینجا خلیج فارس است؛ 500 سال قبل از میلاد مسیح هم خلیج فارس است، الان هم خلیج فارس است. آیا این سیاست خارجی ماست؟ این عزت ماست؟ امروز عربها آنقدر پررو شده اند که می‌گویند مثلا ما در صورتی در مسابقات ورزشی کشورهای اسلامی شرکت می‌کنیم که به جای خلیج فارس کلمه خلیج بنویسید.

در مورد قضیه آقای جزایری، من یک روحانی هستم و اجازه‌هایی از امام دارم که هیچ‌کس این اجازه‌ها را ندارد. آقای جزایری را آوردند و دو مرتبه هم آقای جزایری هم پول داد و 300 میلیون تومان بوده و 200 میلیون تومان نیست و چون صداقت دارم، اگر یک میلیارد تومان هم بود می‌‌گفتم. به خدا آقای جزایری هیچ چیزی هم از من نخواست. آقای جزایری یک پول درسته به من داد، من هم خرج کردم.

احمدی نژاد:

گفتید که 40 میلیارد تومان به دستور من به آقای محصولی داده شده است؛ سند خود را به قوه قضاییه بدهید. اینها بازی تبلیغاتی است. اگر آقای محصولی در عمرش یک ریال از بانکی وام گرفته است مال آقای کروبی و تیمش چه برسد به این 40 میلیارد.

رئیس جمهور باید کارشناس ارشد باشد. اینکه من نمی‌دانم و کارشناسان فلان حرف را می‌زنند درست نیست اگر دو کارشناس حرف متفاوت زدند شما از کجا متوجه می‌شوید که کدام درست است؟

من پاسخ شما را درباره خلیج عربی نمی‌گویم بلکه به اساتید زبان عرب ارجاع می‌دهم که می‌گویند در "دول الخلیج العربیه "، "العربیه " به دول برمی‌گردد نه به خلیج و هیچ وقت نمی‌گویند "خلیج عربیه " بلکه می‌گویند خلیج عربی. خود همان رئیس کشوری که ما رفتیم بلافاصله مصاحبه کرد و گفت: کشورهای عربی اشتباه می‌گویند و حق با ایران است.

شما یک 300 میلیون و یک 200 میلیون از شهرام جزایری پول گرفتید. شما یک شخصیت سیاسی هستید. چرا او این پول را به شما داد و هیچ سوال نکردید که چرا و با چه هدفی این پول را به شما داد؟ چطور متوجه نشدید این پول چیست؟ یعنی هر کسی هر پولی آورد می‌گیرید؟ ولو پول حرام و خلاف قانون؟ این چه توجیهی است که امام به من اجازه داده؟ آن موقع که شما گرفتید مسئول کمیته امداد نبودید، مسئول بنیاد شهید هم نبودید، مسئول حج هم نبودید.

می گویند وقتی شما در بنیاد شهید مسئول بودید، در بنیاد شهید زندان درست کرده بودید و افراد را زندانی می‌‌کردید و افراد در آنجا کتک زده می‌شدند، این را هم تشریح کنید که آیا از امام اجازه داشتید و یا از رئیس قوه قضاییه اجازه داشتید؟

سخنان کروبی و احمدی نژاد در میان خبرنگاران

با پایان این مناظره کروبی و احمدی نژاد در میان خبرنگاران حاضر شدند.

کروبی در پاسخ به سوال خبرنگاران مبنی بر اعلام لیست دارایی‌ها و اموال کسب شده توسط خانواده و اطرافیان فعلی خود که مورد درخواست احمدی‌نژاد بود، گفت: «باید کمیته‌ای برای بررسی این مسئله تشکیل شود. من در باره خانواده خودم می توانم نظر دهم و بقیه در اختیارم نیست!»فاطمه کروبی همسر مهدی کروبی نیز در پاسخ به درخواست خبرنگاران مبنی بر اعلام لیست دارایی اموال خانواده کروبی، به ذکر جمله "خبرنگاران محترم خسته نباشید " بسنده کرد.

از سوی دیگر احمدی نژاد نیز از تاثیرات مثبت مناظره‌ها سخن گفت و افزود: «امیدوارم این تجربه خوب به گونه‌ای باشد که کاندیداها با عدد و رقم برنامه‌های یکدیگر را نقد کنند اما متاسفانه در این دو مناظره من با فهرستی از اتهامات بدون مبنا مواجه شدم»

احمدی نژاد در پاسخ به سوالی درباره فواید این مناظرات در تنویر افکار عمومی نیز گفت: «انشاء ا... به جایی برسیم که به جای هزینه‌های صد و دویست میلیاردی، برنامه‌های کارشناسی ارائه دهند و با آمار موثق همدیگر را نقد کنند. کاندیداها یادشان باشد این پولها تعهد می‌آورد. »

وی با اشاره به سخن فردی که گفته بود "وقتی احمدی‌نژاد به روستاها می‌رود ما خجالت می‌کشیم"، اظهار داشت: «معلوم است که باید خجالت بکشید. چون شما روستاها را اینطور کردید. باید حق عادلانه همه ملت ایران در برنامه‌ریزی‌ها و عملکردها رعایت شود و ما نیز بر اساس مهرورزی و ارتقای عزت ملت ایران عمل خواهیم کرد.»

منبع:رجانیوز

نوشته شده در تاريخ سه‌شنبه ۱۸ خرداد ۱۳۸٩ توسط مهدی | پيام ها ()