کم حرفی
سلام بر آن کسی که فرشتگان آسمان بر او گریستند

روز جمعه مطلبی تحت عنوان "فرار اصلاح طلبان از مناظره؟!!" قرار داده بودم که با صحبت های ضرغامی در حاشیه جشنواره فیلم های تلویزیونی این مطلب را به شکل زیر اصلاح میکنم:

با توجه به ترکیب مهمانان برنامه گذشته رو به فردا به نظر میرسد که اصلاح طلبان عملا از حضور در این برنامه طفره رفته اند. همانطور که مجری برنامه هم گفت، بسیاری از چهره های سیاسی حاضر به حضور در این برنامه نشده بودند. البته خوب بود که مجری برنامه اسامی بعضی از این افراد را اعلام میکرد.

به گزارش خبرگزاری مهر رئیس سازمان صدا و سیما دلیل پخش هفتگی برنامه "رو به فردا" را از دست ندادن ارزش واقعی مناظره دانست تا جذابیت لازم را برای مخاطبان داشته باشد.

عزت‌الله ضرغامی در حاشیه مراسم اختتامیه نخستین جشنواره فیلم‌های تلویزیونی گفت: "درخواستم از طرف‌های گروه‌های سیاسی و جریان‌های فکری که علاقمند به حضور در برنامه‌های مختلف گفتگو محور صدا و سیما هستند این است که اعلام آمادگی کنند و خیلی شرط و شروط نگذارند. متاسفانه ما با این مسئله رو به رو هستیم افرادی که قصد شرکت در برنامه‌های مناظره را دارند شروط زیادی می‌گذارند که مناظره شکل نمی‌گیرد."

ضرغامی خاطرنشان ساخت: "این مطلب که خیلی‌ها نمی‌خواهند در مناظره شرکت کنند را قبول ندارم. اتفاقا شخصیت‌های مختلف اصلاح طلب‌ها اصرار زیادی برای حضور در برنامه‌های صدا و سیما دارند. یکی از ایرادهایی که به ما می‌گیرند این است که چرا نمی‌گذارید ما در رادیو و تلویزیون حرف بزنیم. به هیچ وجه ما مواجهه با بی‌اعتنایی از سوی جریانات سیاسی نیستیم. برخی معتقدند یک طرفه بیایند و مسائلی مطرح کنند که به نظرم صحیح نیست. بهتر است به قول معروف برای خودشان کلاس نگذارند. ما شهروند درجه یک و دو نداریم، شخصیت سیاسی یک و دو هم نداریم. همه محترم هستند. علاوه بر آن ما خط قرمز نداریم." (متن کامل خبر)

وحید یامین پور مجری برنامه رو به فردا در گفتگو با هفته نامه پنجره در پاسخ به سوالی گفت: "من به‎صراحت می‌گویم که علی‌رغم این‌که ما از سوی مدیران سازمان هیچ محدودیتی برای دعوت از چهره‌های سیاسی از هر دو جناح سیاسی نداریم، اما مهمترین مشکل بنده در این برنامه، دعوت از میهمانان برنامه و علی‌الخصوص چهره‌های اصلاح‌طلب است. ما برای برنامه‌ای که آقای شریعتمداری یکی از میهمانان بودند، از شش یا هفت نفر از چهره‌های سیاسی شاخص اصلاح‌طلب مثل آقایان تابش، دکتر خباز، مسجدجامعی، مجید انصاری و چند تن دیگر دعوت کردیم و این دوستان دعوت ما را رد کردند. بنده شخصا با این عزیزان صحبت کردم و هرکدام بنا به دلایلی از حضور در برنامه سر باز زدند. حتی برخی از چهره‌های دیگر اصلاح‌طلب قبول کردند که در برنامه حاضر بشوند، ولی برای حضورشان شروطی قائل می‌شوند. به‌عنوان مثال می‌خواهند تا طرف مقابل را خود انتخاب کنند یا حداقل وقتی متوجه می‌شدند شخصیتی مثل آقای شریعتمداری میهمان دیگر برنامه است، دعوت ما را رد می‌کردند. با این حال به اصرار مدیران سازمان ما دعوت از این آقایان را همچنان پابرجا می‌دانیم و خدمت این دوستان اعلام کرده‌ایم که هر وقت مایل باشند، می‌توانند در برنامه حاضر شوند. حتی برخی از اصلاح‌طلبان صریحا می‌گفتند که اگر در برنامه حاضر شویم، ممکن است مجبور به بیان مسائلی شویم و حقایقی را بازگو کنیم که منجر به دلخوری هم‌حزبی‌ها و نیروهای جریان اصلاحات شود؛ دقیقاً همین اتفاقی که برای دکتر کواکبیان افتاد."

وی در پاسخ به سوال دیگری گفت: "آقای مطهری قبل از برنامه‎ای که در آن حضور داشتند از من پرسیدند چرا به اصلاح‎طلبان و این جریان تریبون نمی‎دهید؟ من تعدادی از اصلاح‎طلبان را نام بردم و از ایشان پرسیدم منظور شما این افراد است؟ آقای مطهری گفتند بله همین افراد. من به ایشان گفتم با تک‎تک این افراد که نام بردم خود شما تماس بگیرید و از آن‎ها بپرسید که آیا یامین‎پور به شما زنگ نزد و برای برنامه دعوت نکرد؟ آقای مطهری خیلی ناراحت شد و گفت، پس چرا این دوستان ادعا می‎کنند که به آن‎ها تریبون نمی‎دهید؟" (مشروح مصاحبه)

البته امیدواریم که شاهد حضور چهره های شاخص اصلاح طلب در برنامه های آینده و برگزاری مناظره های دیگر باشیم.

 

نکته ای پیرامون نظرات: روی این مطلب و بعضی مطالب قبلی نظراتی قرار داده شده بود که در آنها از کلمات غیرمودبانه استفاده شده بود. به همین دلیل من این نظرات را خصوصی کردم تا نمایش داده نشود. البته در فرصت مناسب و در یک مطلب جداگانه به تمام این نظرات پاسخ خواهم داد.

نوشته شده در تاريخ یکشنبه ٤ بهمن ۱۳۸۸ توسط مهدی | پيام ها ()